Barion Pixel

Mozgás, sport, egészség… Kínai hernyógomba!

A téli olimpia sikereinek még friss emlékével köszönt ránk az idei tavasz. Nem csak a természet újul meg ilyenkor, hanem mi magunk is! Valóban, elérkezik a kirándulások és a szabadtéri sportolás ideje. Ezek a tevékenységek a szív-érrendszeri betegségek és a cukorbetegség ártalmait is csökkenthetik. A rendszeres testmozgás az általános egészség megőrzésének egyik alappillére! Jelen cikksorozatunkban a mozgás egészségre gyakorolt szerepéről és a kínai hernyógomba (Ophiocordyceps sinensis Berk.) kivonataiban található értékes hatóanyagok sportolást (is) támogató hatásaival foglalkozunk.

A WHO (World Health Organization) szerint a fizikai aktivitás jelentősen csökkenti a szív-érrendszeri, légzőrendszeri, és anyagcsere-betegségek (elhízás és cukorbaj), a mozgásszervi- és csontbetegségek (osteoporosis), bizonyos rosszindulatú daganatos betegségek (mell és vastagbél rák), valamint a depresszió kialakulásának az esélyeit.

A fizikai aktivitás intenzitása, valamint időtartama is fontos szempont. Közepes fizikai aktivitásnak számít ha érezhetően erőt kell kifejtenünk és tapasztaljuk a szívverésünk felgyorsulását. Erre jó példa a gyors léptű séta, a kerti munka, táncolás, vagy a kutyasétáltatás. Intenzív, azaz erőteljes fizikai munkavégzés a gyors futás, a hegynek felfelé történő tempós séta, versenysportok, aerobik, vagy a nehéz fizikai munka: 20 kg fölötti tömegű tárgyak mozgatása, csákányozás, stb.

A fizikai munkavégzés intenzitását a munkavégzés alatt felhasznált energia és a nyugodt pihenés során meghatározott energiafelhasználás (1 kcal/kg/h) arányaiban adjuk meg. Ezt metabolikus ekvivalensnek (ang. Metabolic Equivalent (MET)) nevezzük. Ha a „nyugalmi energiafelhasználásunk” háromszorosa és hatszorosa közti a MET, akkor közepes fizikai aktivitásról beszélünk. A hat feletti MET érték pedig erőteljes fizikai aktivitást jelent.

A WHO ajánlásaiban megkülönbözteti a fiatal (5-17 éves), a felnőtt (18-64 éves) valamint az idős (65 év feletti) korosztályt. Mindegyik korosztály számára javasolt, hogy egy-egy testmozgás legalább 10 percig tartson és aerob körülmények közt történjen.

Az „aerob anyagcsere” a testmozgás kontextusában: Oxigént igénylő és szőlőcukrot (glükózt) használó energiatermelési folyamat. Ez a maximális szívfrekvencia (férfiaknál 220/perc kivonva belőle az életkort években mérve, nőknél ugyanez, csak 225/percből vonjuk ki az életkort) 70% -át elérő vagy meghaladó percenkénti szívverés esetén történik.

Mind az aerob, mind az anaerob testmozgás termeltet az izmokkal hormonszerű anyagokat, úgynevezett miokineket (myokine). Ezek hormonként viselkedve – a korábbi cikkeinkben említett – számos interleukin (IL) aktiválásán keresztül fejti ki jótékony hatásait, például az erek belső felszínét borító endotel-re. A miokin stimulálta IL-6 -nak központi szerep jut: többek közt az immunrendszert, a hasnyálmirigy szigeteit, a zsírsejtek anyagcseréjét, valamint az izomnövekedést is előnyösen befolyásolja.

Tehát a miokinek működése, valamint ettől függetlenül a szőlőcukor megfelelő felhasználása is alátámasztja a testedzés cukorbetegség tüneteit enyhítő hatásait.

Fiatalok számára az ajánlott mozgás legalább 60 perc naponta, ami lehet közepes is, de legalább heti háromszor erőteljes mozgás javasolt, az izmok és a csontok erősítése miatt. Az ajánlottakon túlmenő mennyiségű és intenzitású munkavégzés előnyös.

Felnőtteknek legalább heti 150 perc közepes, vagy 75 perc erőteljes mozgás (vagy ezek arányos kombinációja) a javasolt. Az ajánlott mozgások mennyiségét a duplájára növelve a korábban említett egészségügyi előnyök fokozódnak. Fontos még, hogy a nagyobb izomcsoportok kerüljenek átmozgatásra, legalább heti kétszer.

Az idős korosztály számára a felnőtt korosztályhoz hasonló ajánlások láttak napvilágot, azzal a különbséggel, hogy ha az egészségi állapotuk már nem teszi lehetővé az említetteket, akkor a lehetőségeknek megfelelő (és örömforrásként is szolgáló) mozgást kell végezni; például kirándulni, sétálni, kertészkedni.

De vajon lehetséges -e támogatni a fizikai aktivitást, sőt a sportteljesítményt – megfelelő étrend-kiegészítési célú anyagokkal?

Következő cikkünkben a kínai hernyógomba jótékony hatóanyagaival, valamint ezek sportolásra kifejtett támogató hatásaival foglalkozunk. Folytatjuk!

 

Összeállította:
Szabó Nikolett
tudományos kutató

 

2018.03.08

További cikkeink

Cikkek

Modern életvitel és természetes életmód – hogyan hangoljuk össze?

A modern életvitel gyakran függőségek hálójába sodor minket – legyen szó feldolgozott élelmiszerekről, mesterséges étrend-kiegészítőkről vagy a folyamatos stressz okozta kimerültségről. De vajon hogyan érhetjük el, hogy a rohanó hétköznapokban is odafigyeljünk arra, mit viszünk be a szervezetünkbe? Cikkünkben részletesen kifejtjük!

Tovább olvasom »
Cikkek

Mit tehetsz, ha ellopják életed munkáját? – Szabó Nikolett, Dr. Csicsor János és Jakab István beszélgetése

Úgy tűnik, hogy már a nagyobb kalandvágyért nem szükséges külföldre utazni. Van belőle itthon is bőven. Szerencsére van néhány nagyon lelkiismeretes kutató, aki az egész életét feltette arra, hogy itthon segítsen az embereknek, hogy a mindennapi életben valami hasznos dolgot teremtsenek, ami javíthatja az emberek szervezetének állapotát, ami az egészség irányába tereli az életmódot, vagy ha van valami sokakat érintő általános probléma, arra valami megoldást találjanak.

Tovább olvasom »
0
    Az Ön kosara
    Az Ön kosara üres.Vissza a webáruházba
      Szállítási díj kiszámítása

      Jelentkezzen be a Naja Forest klubba!

      vagy

      Elfelejtette jelszavát?

      Nincs még fiókja?

      Jelszóemlékeztető

      Elfelejtett jelszó? A felhasználói név, vagy email cím megadását követően küldünk egy hivatkozást, amelynek segítségével új jelszót lehet létrehozni email-en keresztül.

      For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

      Regisztráljon a Naja Forest klubba!

      A regisztráció ingyenes!

      vagy

      Már regisztrált?